mannequins-g02af78753_1280

Strzyżenie peruk - poradnik jak prawidłowo ostrzyc perukę

Wygląd peruki – szczególnie tej noszonej na co dzień – w każdym momencie może Ci się znudzić. Sposobem na jego odmianę może być strzyżenie peruk. Sztuczna fryzura służy osobom, które pragną zmienić wizerunek, nie koloryzując i nie obcinając swoich naturalnych włosów. Natomiast kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy utracili włosy przez chorobę, dzięki peruce mogą poczuć się lepiej i pewniej. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ostrzyc perukę, przeczytaj poniższy artykuł! Zachęcamy również do odwiedzenia naszego salonu, w którym profesjonalnie zajmiemy się strzyżeniem Twoich sztucznych włosów.

Czy można strzyc perukę syntetyczną?

Strzyc można zarówno perukę naturalną, jak i syntetyczną – pamiętaj jednak, że strzyżenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeśli korzystasz z poradnika dotyczącego strzyżenia peruki, w szybki sposób możesz zniszczyć sztuczne włosy, zamiast jedynie zmienić ich wygląd. Dlatego strzyżenie peruk najlepiej zlecić profesjonaliście pracującemu w salonie. Włosy w peruce sztucznej są układane termicznie. W związku z tym trudne do przewidzenia jest to, jak dokładnie będą wyglądać już po obcięciu. Mogą np. zacząć wywijać się w różne, nieodpowiednie strony.

W peruki ze sztucznymi włosami inwestują przede wszystkim osoby, które pragną mieć dobrze ułożoną fryzurę bez potrzeby jej stylizacji. Natomiast peruki naturalne, ze względu na to, że są wykonywane z prawdziwych włosów, nadają się do stylizowania, są trwalsze od sztucznych peruk i łatwiej je ostrzyc. Należy jednak pamiętać, że włosy w naturalnej peruce (inaczej niż te rosnące na głowie) nie odrastają. W związku z tym, jeśli niedoświadczona osoba nieprawidłowo je ostrzyże, trudno będzie to naprawić.

Jak prawidłowo ostrzyc perukę?

Bez względu na to, czy interesuje Cię strzyżenie peruk naturalnych czy syntetycznych, najlepszym wyjściem jest zlecenie podcięcia pasm specjaliście, np. pracującemu w naszym salonie. Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić to samodzielnie i przygotowując się do strzyżenia peruki, wybierzesz niewłaściwe narzędzia lub technikę, bardzo możliwe, że osłabisz włókna włosowe i skrócisz przydatność swoich sztucznych włosów. Poradnik, który znajdziesz w artykule, pokazuje, jak ostrzyc perukę krok po kroku. Pamiętaj jednak, że sama teoretyczna wiedza może nie wystarczyć. Chyba że możesz pochwalić się umiejętnościami fryzjerskimi… Jeśli – mimo naszych zaleceń dotyczących powierzenia strzyżenia profesjonaliście – nadal interesuje Cię strzyżenie peruki syntetycznej i naturalnej, czytaj dalej!

Strzyżenie peruki – jak się przygotować?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak prawidłowo ostrzyc perukę samodzielnie, chcemy podkreślić znaczenie stosowania właściwych narzędzi (najlepiej fryzjerskich!). Strzyżenie peruki naturalnej lub syntetycznej przypomina oczywiście podcinanie włosów wyrastających na głowie. Dlatego potrzebujesz ostrych, fryzjerskich nożyczek, dzięki którym końcówki włosów nie ulegną strzępieniu, a włosowe łuski otwarciu. Nie tylko naturalne peruki męskie i damskie wymagają użycia ostrych narzędzi. Strzyżenie peruk syntetycznych również nie obejdzie się bez dobrych nożyczek, które zapobiegną filcowaniu włosów. Przygotuj także szczotkę z podwójnym włosiem i grzebień z szerokim rozstawem. Gdy już zgromadzisz odpowiednie narzędzia, przejdź do poradnika opisującego strzyżenie peruk.

Strzyżenie peruki – poradnik

Pamiętaj, że strzyżenie peruki syntetycznej nie powinno być wykonywane na mokro, tylko na sucho. Pozwala to zapobiec filcowaniu włosów, a co za tym idzie – ich zniszczeniu.

Jak krok po kroku powinno wyglądać strzyżenie? Podpowiadamy:

  1. Sztucznych włosów nie możesz oczywiście strzyc, trzymając je jedną ręką, a drugą – operując nożyczkami. Zanim zaczniesz strzyżenie peruki, umieść ją na stabilnym stojaku lub główce.
  2. Po prawidłowym umiejscowieniu peruki, rozczesz jej pasma, wykorzystując w tym celu odpowiednią szczotkę i grzebień.
  3. Gdy już rozczeszesz włosy, możesz zacząć ich strzyżenie. Zacznij od dolnej partii. Wydzielaj cienkie pasma. Podczas przechodzenia do kolejnych części włosów zwracaj uwagę na równość strzyżenia. Nierówno i nieprawidłowo przycięte pasma trudno będzie potem przyciąć we właściwy sposób.
  4. Po zakończeniu strzyżenia peruki, dokładnie ją umyj. Usuniesz w ten sposób pozostałości włosów, które mogą powodować dyskomfort skóry głowy.

Mycie naturalnych włosów w peruce po ich ostrzyżeniu również wymaga zastosowania się do kilku zasad. Aby umyć perukę naturalną, najpierw rozczesz jej pasma. Następnie polej ją letnią wodą. Zacznij od czubka głowy. Umieść na włosach jedną łyżkę szamponu przeznaczonego do peruk. W doborze odpowiedniego kosmetyku myjącego pomogą Ci specjaliści w naszym salonie. Rozprowadź szampon na całej długości pasm, nie pocierając ich, tylko masując. Kosmetyk spłucz letnią wodą, zaczynając od nasady peruki. Po umyciu nałóż odżywkę, a następnie spłucz ją letnią wodą. Odsącz wodę ręcznikiem. Włosy możesz wysuszyć suszarką z chłodnym nawiewem.

Mycie peruki ze sztucznych włosów, czyli syntetycznej, wygląda nieco inaczej. Najpierw ją rozczesz, potem wlej około 2 litry letniej wody do miski i dodaj 1 łyżkę szamponu do peruk syntetycznych. Perukę włóż do miski i pozostaw ją w niej na około 5 minut. Pamiętaj: włosów syntetycznych nie wolno szorować ani masować! Aby opłukać perukę, wylej z miski zużytą wodę i napełnij ją nową. Ponownie włóż sztuczne włosy do naczynia. Wodę musisz wymieniać jeszcze kilka razy, aż szampon całkowicie się wypłucze. Perukę syntetyczną wysusz, umieszczając ją na stojaku. W żadnym wypadku nie susz jej przy pomocy suszarki. Strzyżenie to czynność, po której zarówno naturalne peruki damskie i męskie, jak i sztuczne wymagają dokładnego mycia – nie zapomnij o tym.

Włosy naturalne rosną, co sprawia, że fryzura co jakiś czas ulega mniejszej lub większej zmianie. Sztuczne włosy natomiast każdego dnia, bez względu na upływ czasu, wyglądają identycznie. Sposobem na ich metamorfozę jest strzyżenie peruk – profesjonalne w salonie lub samodzielne. Pamiętaj jednak, że podcięcie pasm nie należy do najłatwiejszych czynności. Możesz się go podjąć, jeśli posiadasz wiedzę dotyczącą tego, jak prawidłowo ostrzyc perukę, odpowiednie narzędzia i umiejętności fryzjerskie. Najlepiej jednak jeśli zajmą się tym specjaliści. W tym celu zapraszamy do wizyty w salonie Dorothy i korzystania z proponowanych przez nas usług – nie tylko tych dotyczących strzyżenia peruk!