Cykl rozwoju włosa

Włosy powstają wskutek rogowacenia części mieszka włosowego zwanej macierzą. Ich rozwój ma charakter cykliczny. U człowieka włosy znajdują się w rozmaitym stadium rozwoju i są rozmieszczone bezładnie. 

Cykl rozwoju włosa składa się z trzech okresów: anagenu, katagenu i telogenu. Anagen jest fazą wzrostu włosa i u człowieka trwa 3-6 lat. W tym okresie znajduje się większość włosów skóry głowy. Katagen to faza inwolucji (zaniku fizjologicznego) mieszka trwająca od kilku dni do 2 tygodni. Telogenjest okresem spoczynku i trwa zwykle 2-4 miesiące. W poszczególnych fazach cyklu rozwojowego mieszki włosowe i włosy wykazują charakterystyczne cechy dla danego stadium.
Niewielkie uszkodzenia mieszka włosowego mogą doprowdzić do przedwczesnej fazy inwolucji (katagenu). Po jej zakończeniu w trychogramie wzrasta liczba włosów telogenowych i katagenowych (jeżeli czynnik uszkadzający zadziałał w ciągu ostatnich 2 tygodni). Łysienie tego typu nazywa się telogenowym. Nadmierna utrata włosów w tych przypadkach następuje zwykle po 2-4 miesiącach od zadziałania szkodliwego czynnika.
Jeśli uszkodzenie mieszka włosowego jest znaczne, dochodzi do szybkiej utraty włosów nawet już po kilkunastu dniach. Włosy stają się cienkie, a tego typu łysienie nosi nazwę anagenowego lub dystroficznego.