pure-power-SALONDOROTHY-02

Peruka czy chusta po chemioterapii? Podpowiadamy

Wiele osób wybiera nakrycia głowy jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii. Najczęściej wahają się, czy lepsza jest peruka, czy chusta. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wybór zależy od upodobań pacjenta. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dla kogo lepszym rozwiązaniem są turbany i chusty, a dla kogo — peruki.

Chusty i turbany

Chusta na głowę po chemioterapii jest często wybierana jako rozwiązanie tymczasowe. Jest najtańszą opcją, w dodatku możesz wybrać kolor i wzór dostosowany do Twojego gustu. Istnieje mnóstwo metod wiązania chusty, dzięki czemu możesz eksperymentować i codziennie zmieniać rodzaj supła. Z drugiej strony chusty są jednoznacznie kojarzone z osobami walczącymi z nowotworami. Dla wielu pacjentów utrata włosów jest sprawą delikatną i rozmawiają o niej tylko z najbliższymi. Niektóre osoby po chemioterapii uważają nawet, że chusta je stygmatyzuje. Jeśli nie chcesz, by otoczenie wiedziało o Twojej chorobie, dużo lepszym rozwiązaniem jest kolorowy turban. Wiele kobiet nosi go coraz chętniej jako część modnej stylizacji na lato. Jeżeli zdecydujesz się na chustę lub turban, pamiętaj, że muszą być wykonane z naturalnych materiałów i pozbawione wystających szwów. W innym przypadku będą podrażniać skórę głowy i powodować jej przetłuszczanie.

Peruki

Peruki po chemioterapii są najczęstszym wyborem osób zmagających się z nowotworami. Większość osób nawet nie zauważy różnicy między peruką a prawdziwymi włosami. Wielu pacjentów decyduje się na wybór modelu, który nie różni się kolorem ani długością od ich dotychczasowej fryzury. Sprawia to, że zmiana jest niezauważalna dla otoczenia. Największym minusem peruk jest ich wysoka cena. Możesz jednak otrzymać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 250 zł. Wiele modeli mieści się właśnie w tym przedziale. Jeśli jednak zdecydujesz się na droższą perukę onkologiczną, jej koszt i tak nie będzie już tak wysoki. Niektórych peruk nie powinno się jednak nosić zbyt długo, ponieważ mogą powodować przetłuszczanie i swędzenie skóry głowy. Dopóki się do nich nie przyzwyczaisz, mogą wydawać się niewygodne. Na rynku dostępne są peruki naturalne i peruki syntetyczne.

Peruki syntetyczne

Odeszły już w niepamięć czasy, kiedy sztuczne peruki wyglądały nienaturalnie, były sztywne i dziwnie błyszczały. Obecnie wytwarzane są z kanekalonu, włókna, które najbardziej przypomina ludzkie włosy. Takie modele są również stosunkowo niedrogie, mają jednak swoje wady. Przede wszystkim należy używać specjalnych kosmetyków do pielęgnacji, które nie są najtańsze. Nie ma również możliwości zmiany fryzury — po umyciu i wysuszeniu peruka wróci do swojej wcześniejszej formy. Nie będziesz mógł/mogła nawet zmienić sposobu czesania przedziałka, ponieważ syntetyczne włosy są naszywane maszynowo całymi taśmami. Takie peruki nie są również trwałe — zazwyczaj zużywają się już po roku.

Peruki naturalne

Peruki naturalne po chemioterapii są droższe od syntetycznych, lecz wielu pacjentów uważa, że są warte swojej ceny. Wytwarza się je z włosów europejskich, chińskich, indyjskich, mongolskich czy brazylijskich, przy czym największą popularnością cieszą się europejskie. Modele z prawdziwych włosów wyglądają naturalniej i są o wiele trwalsze — będą Ci służyć nawet cztery lata. Są również dużo łatwiejsze i tańsze w pielęgnacji — umyjesz je niedrogim szamponem, który kupisz u nas w salonie. Po wysuszeniu możesz je dowolnie wystylizować — nawet przy użyciu prostownicy. W salonie Dorothy pomożemy Ci dobrać odpowiednią perukę na zamówienie.

Peruka czy chusta?

Osoby po chemioterapii decydują się zazwyczaj na peruki, chusty lub turbany. Która opcja jest najlepsza? Zależy to przede wszystkim od preferencji pacjenta. Żeby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, zestawiliśmy ich wady i zalety:

Plusy i minusy chust i turbanów:

  • możliwość wyboru dowolnych wzorów i kolorów
  • możliwość zmiany wiązania
  • chusty często kojarzone są nowotworami
  • chusty i turbany mogą podrażniać skórę głowy i powodować jej przetłuszczanie

Plusy i minusy peruk:

  • wyglądają naturalnie
  • można zachować fryzurę i kolor włosów sprzed chemioterapii
  • naturalne peruki można dowolnie stylizować
  • wysoka cena
  • mogą powodować podrażnienia i swędzenie skóry głowy